top of page

Jeśli podobają Ci się moje treści, które publikuję na FaceBook'u, YouTube i innych platformach możesz wspomóc moją działalność biorąc udział w kursie medytacji lub przekazać dobrowolny datek - Dāna .

 

Wspierając mnie, wspierasz każda inną osobę, która korzysta z moich treści.  

Hojność

Dāna

Dāna jest buddyjskim słowem oznaczającym hojność. Jest to praktyka dawania, która podkreśla subtelniejszego ducha dawania wolego od przywiązania. 

Pewnego razu mężczyzna miał parę rękawiczek, które uwielbiał. Noszenie ich sprawiało mu radość. Pewnego ranka, stojąc w wagonie metra, gdy drzwi się zamykały, zauważył na peronie stacji znajomo wyglądającą rękawiczkę. Spojrzał w dół i zobaczył, że ma tylko jedną rękawiczkę - drugą musiał upuścić, wsiadając do pociągu. Drzwi metra zamknęły się zbyt szybko, aby mógł odzyskać rękawiczkę. Stracił ją na zawsze. Wyrzucił więc i swoją drugą rękawiczkę przez zamykające się drzwi. Jedna rękawiczka nie przyda się nikomu. Jednak teraz, ktokolwiek znajdzie tę rękawiczkę, będzie miał parę, która sprawi mu radość. 

​Taki jest duch hojności. Jest to coś więcej niż brak przywiązania. Jest to dobre samopoczucie, które rodzi się z wewnętrznej wolności. Ta wolność i radość są podstawą i owocem buddyjskiej praktyki medytacyjnej.

W Laboratorium Szczęścia wszystkie materiały oraz artykuły, czy wydarzania LIVE na Facebook'u wiążą się z pewnymi wydatkami, które jestem zmuszony ponieść przed rozpoczęciem wydarzenia jak sprzęt, obsługa stron i kont internetowych, subskrypcje platform i programów, marketing. Jednak dla Ciebie oferuję je całkowicie za darmo — z poczucia radości, której źródłem jest możliwość dzielenia się z Tobą tymi naukami.

Charakter mojej działalności nie jest komercyjny. Nie zajmuję się sprzedażą. Nie szukam klientów — szukam studentów i oferuję im naukę zaawansowanej medytacji od pierwszego kroku, aż do osiągnięcia przebudzenia. Jednak tego typu działalność w świetle prawa jest prowadzeniem działalności gospodarczej, więc jestem traktowany, jak przedsiębiorca i rozpieszczany przez Państwo różnymi formami podatków, co wiąże się z bardzo dużymi kosztami jak ZUS, podatki i prowadzenie księgowości.

​Facebook i inne platformy notorycznie obcina moje zasięgi, więc abym mógł do Ciebie trafić i podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem, jestem zmuszony m.in. opłacać reklamy, a jest to niemała kwota. Do tego dochodzi sprzęt oraz miesięczne opłaty za subskrypcje, oprogramowanie oraz tantiemy za używanie grafik, itd. - niezbędne do prowadzenia strony www i profilu na FB, YT itd.. Jak każdy z nas muszę opłacać swoje rachunki, kredyt hipoteczny, ponosić koszty związane z ochroną zdrowia, transportem i coś jeść i ubierać się itd.

​Nie ma tutaj żadnych zobowiązań. Wiem, że Twoje zasoby są ograniczone i musisz nimi mądrze zarządzać. Dāna nie jest zwykłym uczynkiem. To, co oferujesz, pozwala również korzystać innym, których nie stać na płatne formy nauki lub żeby coś zaoferować, a korzystają z moich treści. Pomagając mi, pomagasz innym!

Wiele kultur Wschodu mierzy bogactwo tym, ile dana osoba ofiaruje. Zachodnie gospodarki konsumpcyjne mierzą bogactwo tym, ile człowiek gromadzi. Kiedy Twój hojny duch dążący do radości i szczęścia zderza się z przekazami kulturowymi o akumulacji zasobów i bezpieczeństwie może tworzyć dysonans wewnętrzny i napięcie.  Jeśli tak się zdarzy, wykorzystaj 6 kroków (6R), zrelaksujesz wszelkie napięcie, otworzysz swoje serce, tak by móc kultywować swoją głębszą intuicję. 

Dāna jest praktyką – czymś, co robisz nieustannie z nastawieniem uczenia się. Hojność jest zawsze względna w stosunku do środków. Serce pełne hojności jest nieskończone, ale pieniądze już takie nie są — prawdopodobnie masz jakiś budżet, z którym się musisz zmierzyć. Proszę więc zaoferuj to, co wydaje się hojne dla Ciebie. Jeśli kwota jest zbyt duża, poczujesz żal lub złość, a to podkopie efekty i skuteczność nauk. Jeśli kwota jest za mała, możesz odnieść wrażenie, że coś Ci ujdzie na sucho, że kieruje Tobą chciwość i to też podkopie efekty i skuteczność medytacji. Poszukaj więc równowagi, która będzie zarówno hojna, jak i rozsądna dla twoich zasobów finansowych.

Niech prowadzi Cię życzliwość!

​Cokolwiek zaoferujesz, przyjmę z głęboką wdzięcznością i wykorzystam do dalszego rozwoju tych praktyk i nauk o wolności i radości.

Jeśli chcesz mnie wesprzeć postaw mi wirtualną kawę. 

bottom of page