top of page
Szukaj

Jakie korzyści przynosi medytacja życzliwościMedytacja życzliwości to nie tylko uspokojenie umysłu. W praktyce, której uczę, możesz odnaleźć uważność, skupienie ,miłość do siebie, akceptację i wgląd. Czynniki te są niezbędne do zrównoważonego i szczęśliwego życia.


Uważność

Medytacja nie może istnieć bez uważności. Czym jest uważność? Jest to umiejętność pamiętania, żeby obserwować, jak uwaga umysłu przechodzi z jednego obiektu na drugi. Dzięki temu budujesz umiejętność, w której jesteś w stanie zauważyć, jak dochodzi do rozproszenia. Gdy medytujesz, zamiast próbować siłą utrzymać uwagę na obiekcie medytacji, obserwujesz, jak pojawia się napięcie i jak uwaga wędruje od promieniowania życzliwością do myśli. Uważność, poprzez pamiętanie ćwiczy dodatkowy poziom poznawania swojego doświadczenia. Zwyczajnie pamiętasz, żeby obserwować, co robi Twój umysł. Jeśli wyćwiczysz tę umiejętność, będziesz widział, co robisz i jakie intencje Tobą kierują. Pomoże Ci to nauczyć się mówić, myśleć i działać w sposób, który jest zdrowy dla Ciebie i dla innych.

Pokochaj siebie

Kolejnym aspekt medytacji jest miłości do siebie. Bez niej będziemy uważali, że jesteśmy niewystarczający. Odnoszę wrażenie, że jest to powszechny problem i dotyczy prawie każdego z nas. W medytacji życzliwości uczymy się kochać siebie poprzez wysyłanie sobie uczucia życzliwości. Jest to niezbędne, żeby przejść na wyższe poziomy medytacji. W praktyce, której uczę nie możesz wejść głębiej, jeśli nie kochasz siebie. Dzięki temu jest trudniej o wyparcie, unikanie, itd.


Skupienie

Uważność i miłość do siebie prowadzą do skupienia, ale nie jednopunktowej koncentracji, gdzie jest łatwo o wyparcia. Ten rodzaj medytacji prowadzi do otwartego pola świadomości, gdzie w akompaniamencie życzliwości i współczucia możesz doświadczyć i uwolnić emocje, z którymi miałeś do tej pory problem. Nie próbujemy niczego zdusić, ale pozwalamy współistnieć wszystkiemu, co się pojawia, a dla utrzymania równowagi, nasza uwaga spoczywa na przyjemnym, promieniującym uczuciu życzliwości, współczucia, empatycznej radości lub równowagi. Uwagę nie utrzymujemy za pomocą siły, ale poprzez rozluźnienie, bo wiemy, że uwaga ucieka w myśli poprzez napięcie/pragnienie, więc próba siłowego utrzymania uwagi, będzie powodować niepokój.


Dzięki temu zyskujemy równowagę, akceptację do tego, czego właśnie doświadczamy, a to prowadzi do wglądu. Wgląd wspiera równowagę, akceptację, a te czynniki wspierają uważność, znów uważność wspiera wgląd itd.


Wszystkie te czynniki pozwalają nam dojrzeć i zaakceptować, to co w nasz jest odrzucone, a to prowadzi do zdrowienia. Odkryj moc medytacji życzliwości!

Podobało Ci się? Możesz mnie zaprosić na wirtualną kawę pod tym linkiem.


Chcesz zapisać się na kurs, odosobnienie lub lekcje indywidualne? Kliknij ten link i umów się na darmową konsultację. Sprawdzę, co mogę dla Ciebie zrobić.


Podcast:


Chcesz poznać podstawy medytacji życzliwości. Pobierz bezpłatnego ebook’a:


27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page